Poradna aktivní pohyb

Dopady korona krize na český sport!

Ač přesně nevíme, v jaké fázi je aktuálně korona krize v ČR, tak si dovolím predikovat několik oblastí dopadů korona krize na české sportovní prostředí.

Za bod nula beru současný stav, tedy nepredikuji další propady naší ekonomiky.

  • Český sport bude i tak jedním z velmi masivně postižených segmentů
  • Český sport bude jedním z prvních segmentů, který bude stát opět na pevných nohách
  • Českému sportu krize možná dokonce pomůže

Prvním poraženým ve sportu bude významná část poloprofesionálního sportu. Nemám na mysli skutečně kvalitní sportovce, účastníky OH, MS, ME jejichž přípravu zajišťuje stát. Jejich příprava za podpory státu bude určitě pokračovat a myslím, že se ani nikterak zásadně nesníží.

Skutečně prvními poraženými bude velké množství různých prvoligových a druholigových sportovců, žijících spokojený ekonomický život, financovaný městskými či krajskými rozpočty a sponzory. 

Na standard spokojeného ekonomického života ve výkonnostní hladině pod úrovní reprezentace nebudou prostředky měst ani sponzorů a tento segment se pročistí určitě jako první.

Druhým poraženým bude sport dětí a mládeže. Bohužel!

Sport mládeže stojí z vysokého procenta na úplně hliněných nohách, stojí na práci dobrovolníků a na financích rodičů. A ač se o sportu mládeže mluví jako o prioritě státu, tak reálná podpora mládeže je reálně nejvíce podfinancovanou částí sportu v ČR. 

Reálný český mládežnický sport stojí na spolufinancování sportu rodiči, ale hlavně na práci dobrovolných trenérů,„bláznů“, kteří se starají o cizí děti zadarmo a ve svém volném čase.

Pokud se vyplní negativní prognózy ekonomů a ekonomika v ČR klesne o 10% a více, potom velké množství dobrovolných trenérů bude donuceno zabezpečovat přednostně své rodiny. 

Nebudou zejména osoby, které odemknou sportoviště a povedou trénink. Finance rodičů budou chybět, ale problém číslo jedna, bude absence trenérů.

Pokud tento stav nastane, tak bude muset problém řešit stát a řešit jej rychle. 

Věřím, že stát problém vyřeší systémově. A věřím, že v horizontu do poloviny roku 2022 bude nový systém nastaven a bude nastaven lépe, než v současné době. Pohybové aktivity mládeže jsou totiž skutečnou prioritou státu ve sportu.

Třetím poraženým v roce 2020 jsou již dnes pořadatelé velkých sportovních akcí v ČR, ale i diváci. Diváci neuvidí v roce 2020 v ČR žádnou velkou sportovní akci. To bude určitě škoda.

Pořadatelé velkých sportovních akcí musí v roce 2020 akceptovat, že na žádné velké sportovní akci v roce 2020 nevydělají. Velké sportovní akce s velkou finanční podporou státu uvidíme nejdříve až v roce 2021, to budou opět spokojeni diváciahlavně pořadatelé.

Šance na zlepšení podmínek

Prvním vítězem by se mohl stát sport mládeže. Této variantě docela věřím. Nelze donekonečna mluvit o prioritě a tuto prioritu nefinancovat, nebo financovat minimálně. To je pokrytectví. 

Pohybové aktivity mládeže jsou skutečnou prioritou a budou prioritou.

Druhým vítězem může být skupina sportujících dospělých, kteří pečují o své zdraví pohybovými aktivitami. Tuto skupinu dnes stát ekonomicky ignoruje.

Skupina dospělých občanů, pečujících o své zdraví pohybovými aktivitami, by mohla po podrobné analýze lékařských výsledků krize získat od státu značné benefity, protože aktivity dospělých sportujících se státu vyplatí. Sportující dospělí občané trpí minimálně nadváhou, diabetem, kardiovaskulárními chorobami a jsou pro zdravotnictví státu minimální nákladovou skupinou. 

Většina evropských státu sportovní aktivity svých dospělých občanů moudře a štědře podporuje…

Nemluvě o reálných vzorech sportujících rodičů pro své vlastní děti.

Mgr. Zdeněk Kubec / předseda hnutí PRO Zdraví a Sport 

Array ( [namelink] => Článek poradny [url] => detail [titlepage] => Článek poradny [description] => [keywords] => [languages] => [protocol] => [acturl] => [id] => [virtual] => [access] => ) 1